Skip to content ↓

Inspire, Endeavour, Achieve

Our Staff

Meet the Team

 

 

Senior Leadership Team

Lisa Marshall - Executive Principal
Richard Waghorn –  Deputy Headteacher/Looked After Children/ Designated Teacher/Designated Safeguarding Lead
Benn Lee –  Assistant Headteacher/Designated Safeguarding Lead
Hannah Legg - Interim Assistant Headteacher/Designated Safeguarding Lead
Chris Pyle – School Business Manager

Attendance & Family Support

Kate Hunter - Attendance & Family Support Officer/Designated Safeguarding Lead

Special Educational Needs Coordinator

Benn Lee- SENDCo

Administration Team

Rosie Perry – Admin Officer
Kim Dewey – Receptionist and Welfare Assistant
Wendy Parker-Green – Receptionist and Welfare Assistant

Site Management Team

Mark Sketcher - Site Manager
Andy Welch - Site Assistant

EYFS Team

Jessica Grove - Bees Class Teacher 
Megan Lawler - Butterflies Class Teacher

Teaching Assistants
Lynette Llewellyn
Katie Cole
Kayleen Larcombe

Year One Team

Leighsa Emery - Badgers Class Teacher 
Holly Fraser - Foxes Class Teacher 
Gemma Ford - Foxes Class Teacher

Teaching Assistants
Kayleen Larcombe
Catherine Southern
Holly Wilkinson

Year Two Team

Sadie Pearce - Eagles Class Teacher 
Louise Killick -  Hawks Class Teacher 
Hannah Dodd - Hawks Class Teacher 
Bethany Woolley - Owls Class Teacher 

Teaching Assistants
Marie Batchelor
Maxine Kirby
Claire Morris
Donna Sutton-Smith 
 

Year Three Team

Emma Bocock - 3EB Class Teacher 
Matt Morecraft - 3MM Class Teacher

Higher Level Teaching Assistants
Sharon Glasspool 

Teaching Assistants
Melanie Denham
Emma Lemesurier
Rachel Rolfe
Kerry Tew
Sharon Tugby

 

Year Four Team

Ana Rodriguez - 4AR Class Teacher
Allison Smith - 4AS Class Teacher 

Teaching Assistants
Bethany Butcher
Debbie Moppett
Jade Rushford 

 

Year Five Team

John Barnard - 5JB Class Teacher 
Lucy Bruton - 5LB Class Teacher 
Jane Ashcroft - 5JA Class Teacher 

Teaching Assistants
Ray Brown
Emma Giddins
Anne-Marie Thorne
Michelle Watts
Lisa Wiseman
 

Year Six Team

Charlotte Butterworth - 6BD Class Teacher 
Chris Donkin - 6BD Class Teacher 
Emma Thorne - 6ET Class Teacher 
Paul Langston - 6PL Class Teacher 

Higher Level Teaching Assistants 
Vicky Fuller

Teaching Assistants 
Lisa Davies
Lesley Hersey
Marie Sturgess

Higher Level Teaching Assistants 

Marie Ballard
Jennifer Barnes 
Vicky Fuller
Sharon Glasspool

Emotional Literacy Support Assistants 

Marie Batchelor
Sally Burt
Sarah Wright

Lunchtime Team

Lunchtime Manager
Kerry Tew

Lunchtime Play Leaders
Bethany Butcher
Katie Cole 

Lunchtime Play Coordinators 
Samantha Barnes 
Victoria Brannen 
Melanie Denham 
Emma Giddins 
Kayleen Larcombe 
Emma LeMesurier 
Christina Mitu 
Lyndsey Powell 
Rachel Rolfe
Jade Rushford 
Donna Sutton-Smith 
Anne – Marie Thorne 
Holly Wilkinson 
Lisa Wiseman 

Southampton City Catering

Fran Martin and Jane O’Sullivan

School Nurse

Nick Higgins Telephone: 023 8043 3167

Education Welfare Officer

Telephone: 023 8083 3279

Cleaning Team

Green Fox Cleaning Limited

St Monica Primary School

Bay Road Sholing, Southampton SO19 8EZ

023 8039 9870